Yeni Saçların Çıkması Ne Kadarlık Bir Süreyi Kapsar?

  • Anasayfa
  • Yeni Saçların Çıkması Ne Kadarlık Bir Süreyi Kapsar?

Genetik özellikler ve sağlıksız yaşam tarzı gibi bazı faktörler saç dökülmesine yol açabilir. Saç ektirmek ise bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olan etkili bir çözüm yoludur.

 

Contents

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Kadar Sürede Çıkar?

Saç ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde aklınıza yeni saçlarınızın ne kadarlık bir sürede çıkabileceği sorusu gelebilir. Yeni saçların çıkması yaklaşık 3-5 ayı bulabilir. 

Ekilen saçlar ilk etapta 2-3 hafta kadar büyümeye devam eder. Ancak, bu saçlar aniden dökülmeye başlar. “Shock hairloss/ani saç dökülmesi” adı verilen bu durum saç ekimi sonrası yaşanan doğal bir süreçtir. Bu dökülme süreci tamamlandıktan sonra daha sağlıklı ve güçlü saçlar çıkmaya başlar. Fakat 2 hafta ile 1 aylık zaman aralığında saçlarınızda fark edilir bir değişim meydana gelmez.

Donör alandan alınıp ilgili bölgeye transfer edilen saçların büyümesi, kalınlaşması ve tamamen olgunlaşması 12-18 ay kadar sürebilir. Genel olarak saç ekim işleminden sonra saçların ilk defa çıkması ise 3-5 aylık bir zaman diliminde gerçekleşir. 4-8 ay arasında yeni saçlarınız öncekilerden daha yoğun bir şekilde uzamaya başlar. 8 ayın sonunda ise saçlarınızın uzaması daha belirgin hale gelir ve uzama hızı da artar. 

Saç Ekiminden Sonra Saçların Uzama Oranları Nelerdir?

Saç ekimi sonrasında saçlarınızın uzama oranı zamana bağlı olarak değişir. Saç ekiminden sonraki 3-4 ayda yaklaşık yüzde 10-20 civarında saç uzaması görülür. Saç ekiminden sonraki 6 ay içerisinde yaklaşık yüzde 50 oranında saç uzaması görebilirsiniz. 8-9 ay sonra ise yaklaşık yüzde 80 oranında saç uzaması meydana gelir. Saç ekim işlemlerinden sonraki 9-18 ay arasında ise saçlarınızın tamamen uzar.

Yeni Saçların Çıkması Ne Kadarlık Bir Süreyi Kapsar?Saç Ekimi Sonrası Saçların Çıkması Nasıl Hızlandırılır?

Saç ekiminden sonra saçlarınızın çıkmasını ve uzamasını hızlandırmak için bazı pratik yöntemleri uygulayabilirsiniz. Öncelikle, saçlarınızın sağlıklı ve kaliteli bir şekilde çıkması için doğru beslenme çok önemlidir. Saçlarınızın çıkması için doktorunuzun uygun gördüğü yağlarla kafa bölgenize yavaş yavaş masaj yapabilirsiniz.

Saç ekiminden sonra en az 10 gün boyunca spor gibi yorucu aktivitelerinizden kaçınmalısınız. Böylece, saç kökleri kafa derinize tamamen yerleşebilir. Son olarak kafa derinizi mümkün olduğu kadar kaşımamaya özen göstermelisiniz.

Yeni Saçların Çıkması Ne Kadarlık Bir Süreyi Kapsar?
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X