Sigara Kullanımının Saç Ekimine Olumsuz Etkileri

  • Anasayfa
  • Sigara Kullanımının Saç Ekimine Olumsuz Etkileri

Günümüzde birçok insan sigara kullanmaktadır fakat sigaranın, insan sağlığı ve saç ekimi üstünde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Sigaranın genel sağlık üzerine kötü etkileri: solunum yolları hastalıklarına, akciğer ve gırtlak kanserine, damar ve kalp hastalıkları olarak bilinmektedir. Sigara kullanımı saç sağlığına da ciddi zararlar verebilir. Bu yazıda, sigaranın saç ekimine olan olumsuz etkileri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Contents

Sigara Kullanımı Saç Ekimi Sonuçlarını Nasıl Etkiler?

Sigaranın saç ekimi işleminin sonuçları üzerinde de ciddi olumsuz etkileri vardır. Bu faktörler arasında saç dökülmesine neden olan oksijen ve besin maddesi eksikliği, kan damarlarının sertleşmesi ve daralması, doku iyileşmesinin yavaşlaması, enfeksiyon riskinin artması, saç köklerinin zarar görmesi ve saç ekiminin başarısız olması sayılabilir.

Saç ekim işleminde yara iyileşmesi için sağlıklı kan akımı çok önemlidir. Saç ekilen cildin iyileşme süreci uzarsa veya olumsuz etkilenirse enfeksiyon riski artar. Yaraların kapanması uzadıkça yara kabukları uzun bir süre işlem yerinde kalır, bu da saç ekilen yerde kalın skar dokusu oluşturma ihtimalini arttırır.

Sigara kullanımı, saç köklerinde hasara neden olan serbest radikallerin üretimini artırır. Bu durum, saç köklerinin zayıflamasına ve operasyon sonrası ekilen saçların daha az sağlıklı çıkmasına neden olabilir.

Sigaranın en olumsuz etkilerinden birisi de cildin canlılığını azaltarak nekroz yani ölü dokular oluşmasına yol açabilmesidir. Bu da ekilen köklerin cilde tutunmasını zorlaştırır ve işlemin başarısını olumsuz etkiler. Ayrıca operasyon esnasında fazla kanamaya ve işlemin uzamasına neden olabilir, işlemin uzaması da dışarda ekilmek için bekleyen köklerin canlılığını olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenlerden dolayı saç ekimi işlemi öncesinde ve sonrasında iyileşme sürecinde sigara kullanımına ara verilmesi saç ekimi sonuçlarının başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Sigara Kullanımının Saç Ekimine Etkisi Yaşa Göre Değişir Mi?

Sigara kullanımının saç sağlığına etkileri, her yaş grubunda benzerdir. Bilimsel araştırmalara göre sigara içen kişilerde, saç dökülmesi oranının arttığı ve saç kalitesinin bozulduğu kanıtlanmıştır.

Ancak sigaranın saç ekimine etkisi yaşa göre değişebilir. Yaşlı insanlar, sigaranın saç dökülmesine neden olan etkilerine daha fazla maruz kalabilirler. Yaşlılıkla birlikte, saç kökleri daha az oksijen alır ve saç büyüme hızı yavaşlar. Bu nedenle yaşlı kişilerde saç ekimi işlemi sonrası iyileşme süreci daha yavaş olabilir.

Genç kişilerde saç büyüme hızının daha fazla ve saç köklerinin daha güçlü olmasına rağmen, sigara kullanımının genç kişilerdeki saç ekim operasyonlarına etkisi mevcuttur ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

Sigara Kullanımının Saç Ekimine Olumsuz Etkileri

Sigara Kullanımı Saç Ekimi İşlemi Öncesinde Ne Kadar Süre Bırakılmalıdır?

Saç ekimi işlemi öncesinde sigarayı bırakmaya en az 15 gün önceden başlanması önerilir. Ancak, daha uzun bir süre önerilebilir. Saç ekimi işlemi öncesinde sigarayı bırakmanın etkileri, işlem sırasında ve sonrasında hissedilebilir.

Tüm bu saydığımız sebeplerden dolayı başarılı bir saç ekimi işlemi için hastalarımızın işlemden sonra iyileşme döneminde 2 ay sigaradan uzak durmasını ve içmemesini öneriyoruz ve istiyoruz.

 

Sigara Kullanımının Saç Ekimine Olumsuz Etkileri
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X