Saç Ekimi

Günümüzde en çok karşılaşılan kozmetik sorunlarının biri de saç dökülmesidir. Erkeklerde daha sık görüldüğü düşünülse de kadınların da sık sık karşılaştığı bir durumdur. Normal bir bireyde 100-150 tel saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Bu sayının üstüne çıkıldığı durumlarda ise profesyonel destek almanız önerilir. Saç ekimi operasyonu, genetik olarak güçlü çıkan ve yoğunluğu yüksek olan kafa bölgesindeki saç kökleri alınarak uzmanlar tarafından açısal olarak belirlenmiş bölgeye ekilmesiyle gerçekleşir. Bu işlem gerçekleştirilirken en sık kullanım iki yöntem vardır. Bunlardan ilki FUE yöntemi diğeri ise DHI saç ekimi yöntemidir. İki yönteminde kendilerine özel uygulanış yöntemleri vardır. Hastanın ihtiyacına ve durumuna göre uzman hekimle birlikte hangi yöntemi kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Saç ekimi her ne kadar kısa sürede yapılsa ve operasyon sonrası hastanın günlük hayatına devam etmesine izin verilse de ciddi bir cerrahi uygulamadır. Bu operasyonun risklerini en az seviyeye indirmek için klinik ortamında yapılması gerekir. Alanında uzman ve deneyimli olan hekimler tarafından yapılması, en iyi sonuçların alınması ve hastanın sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için oldukça önemlidir. Operasyonun amacına ulaşması için yeni ekilmiş saç köklerinin kanlanması yani tutmuş olması gerekir. Alanında uzman ve deneyimli bir hekimle birlikte doğru saç ektirme yöntemini seçtiğiniz durumda saç ekiminin başarı oranı çok yüksektir. Bu durum ise saç dökülme, seyreklik veya kellik gibi sorunları kalıcı olarak çözmeniz anlamına geliyor. Doğal bir görünüme sahip olmanız için doğru açıyla ve doğru yoğunlukta saç ekimi yapılması oldukça önemlidir.

Genellikle ekim yapılan saçlar operasyon sonrası iki haftalık dönemde dökülmektedir. Ancak bu genel ve normal bir durumdur. Operasyon ile ekim yapılan bölgeye saç kökleri yerleştirildiği için alınan saçlar dökülecektir. Bu saçların yerine ise 3 ay gibi kısa bir zaman sonra kalıcı saçlarınız çıkacaktır. Yeni çıkan saçlarınız karakterini her şartta korur ve dökülme gibi durumlar yaşanmaz.

Saç ekimi işlemi için doktorların tavsiyesi 30 yaşınızı geçmiş olmanızdır. Bunun sebebi ise insan saçı bu zamanlara kadar dökülmeye devam eder. Tüm saçlarınız dökülmeden ekim işlemi yapılırsa ikinci bir operasyon yapılması gerekebilir. Tabii ki bunun son kararı uzman hekiminizden aldığınız tavsiyelerle birlikte sizindir. 30 yaşına gelmeniz tabii ki zorunlu değildir. 18 yaşını geçmiş her birey saç ekimi hizmetinden yararlanabilir. Genel olarak, donör sıkıntısı olmayan, fizyolojik hastalığı olmayan ve saçları kalıcı hasar görmeyen (yanma gibi) herkes saç ekimi yaptırabilir.

FUE Saç Ekimi

FUE kelimesinin açılımı foliküler ünite ekstraksiyonudur. Dünya genelinde saç dökülmesi ve kellik sorununa kalıcı çözüm olarak kullanılan en güncel yöntemdir. Yöntemin temel işleyişi hasta başındaki güçlü olan saç köklerinden (greft olarak adlandırılır) alınan donör saçlarla seyrelme sorunu görülen bölgeye ekilmesidir. FUE saç ekimi yöntemi ile birlikte hastalar, ortalama 8 saat süren küçük bir operasyonla ömür boyu kullanabilecekleri bir saç yapısına sahip olurlar. Saç dökülme sorunu yaşayan erkeklerin büyük çoğunluğu bu yönteme başvuruyor olsa kadınlar tarafından da oldukça benimsenen bir yöntemdir. Çünkü bu yöntem daha acısız, güvenli, konforlu ve hızlıdır. Ayrıca bu yöntemin bir diğer tercih edilme sebebi ise kişinin doğal saçı gibi görünmesi ve operasyon olduğunun anlaşılmaması.

Bu yöntem toplamda 3 aşamadan oluşur. Öncelikle uzman hekim hastanın saç, yüz ve baş yapısını ayrıntılı bir şekilde inceler. Bu sayede ekim yapılabilmesi için kaç kıl köküne ihtiyaç var, donör saçlar nereden alınacak gibi soruların cevabına ulaşıyor. Genellikle saç kökleri ense bölgesinden alınarak işlem yapılır. Bunun sebebi ise o bölgedeki saç köklerin çok daha güçlü olmasıdır. Bu bölgeden saç köklerinin toplanması ise ikinci aşama. Kellik veya saç dökülmesi sorunu olan bölgeye kanal açılması ve ekim işleminin yapılması ise son aşama. Tüm bunlar ortalama 8 saat içerisinde yapılır ve hasta hemen sonrasında günlük hayatına devam edebilir.

DHI Saç Ekimi

DHI saç ekimi yönteminin açılımı Direct Hair Implantation’dır. Türkçe anlamı ise doğrudan saç ekimidir. Özel aletler kullanarak yapılan bir diğer güncel yöntemlerden biridir.  Choi adı verilen medikal bir kalem ile uzman hekimler tarafından hasta başından greftler yani saç kökleri toplanır. Bu araç ile alınan kökler kanal açılmadan doğrudan ekim işlemi yapılır. Geleneksel saç ekimi yöntemlerinde bu işlem iki ayrı işlem olarak uygulanırken bu yöntemde özel kalem sayesinde işlem sayısı teke düşürülerek hastaya kolaylık sağlanmıştır. Sonuç olarak FUE yönteminde saç ekimi işlemi 3 aşamalı iken DHI saç ekimi yönteminde işlem sayısı 2’dir. Bu yöntemin temel amacı saç ekimi işlemindeki kaliteyi olabildiğince artırmak, yoğun bir görüntü sağlayabilmek ve hastanın mevcut saçlı görüntüsünü koruyarak, saçı kısaltmadan saç ekimi işlemini tamamlamaktır.

İşlem süresi hakkında tam bir zaman söylemek güçtür. Saç ekimi işleminin süresi ekim yapılacak alanın büyüklüğüne, alınacak greft sayısının büyüklüğüne ve operasyonu yapacak hekimin oluşturacağı yeni saç çizgisine göre değişiklik gösterir. Bu faktörler dikkate alındığında DHI yöntemi ile saç ekimi en az 6 saat, en çok ise 9 saat sürdüğünü söyleyebiliriz.

Bu yöntemin avantajlarının başında tıraş zorunluluğunun olmaması geliyor. Bu demek oluyor ki estetik açısından ödün verilmeden saç ekimi işleminiz tamamlanabilir. Tıraş zorunluluğunun olmaması özellikle kadınların tercih ettiği bir yöntem olmasını sağlamıştır. DHI yöntemi ile saç ekimi işleminde uzman hekiminiz doğru açı belirlemesi yapar. Bu sayede çok daha doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz.

FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X