Saç Ekiminden Sonra Yeni Ekilen Saçlar ve Eski Saçlar Dökülür mü?

  • Anasayfa
  • Saç Ekiminden Sonra Yeni Ekilen Saçlar ve Eski Saçlar Dökülür mü?

Saç dökülmesi vücudun olağan bir fonksiyonudur. Saç ekimi yaptıracak kişiler saç ekiminden sonra yeni ekilen saçlar ve eski saçların dökülmesinden endişe eder. Saç dökülmesi, hem kadınlar hem de erkekler arasında yaygın bir sorundur. Erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde daha sık görülürken, kadınlarda saçlar daha çok incelir ve saç çizgisi geri çekilmez. Günde 50-100 adet saç dökülmesi sağlıklı insanlarda normal kabul edilir. Ancak bu sayı sağlıksız durumlarda çok artabilir. Stres, hormonal bozukluklar, vitamin ve demir eksikliği, kan dolaşımı problemleri bu sayıyı çok arttırır.

Ayrıca saç dökülmesinde genetik eğilim de etkilidir. Ancak olağan normal saç dökülmesi ile ekilen saçların dökülmesi arasındaki farkı bilmek gerekir.

Erkeklerde kafa arkasındaki ve şakaklardaki saçlar dökülmeye karşı en dayanıklı saçlardır ve ilerleyen yaşlarda da dayanıklıklarını korurlar. Bundan dolayı saç ekimi için çoğunlukla arka taraftan, ense civarından alınan saçlar, saçsız ya da seyrelmiş ön bölgelere ekilir. Eğer işlem tecrübeli ellerde ve doğru teknikle yapılırsa bu ekilen saçlar yaşam boyu dökülmeden varlıklarını devam ettirirler.

Contents

Saç Ekimi Sonrası Saç Dökülmesi Normal mi?

Evet, saç ekimi sonrası yeni ekilen saçlar dökülebilir ve bu normaldir. Bu durum, işlemin doğal bir yan etkisidir ve birçok kişi için endişe yaratır. Hastalarımızın ameliyat sonrası meydana gelen ani saç dökülmesi ya da bizim şok dökülme olarak adlandırdığımız tıbbi durumu bilmesi gerekir.

Şok dökülme çoğu hastada ameliyat sonrası ilk 5 hafta içinde gözlenen ani saç dökülmesidir ve geçici bir durumdur; saç ekimi iyileşme sürecinin olağan bir parçasıdır, endişe kaynağı olmamalıdır. Bu süreç saç köklerinin yeni bir çevreye adapte olmasıyla ilgilidir.

Nakil edilmiş olan saç kökleri, yeni bir yere yerleştiği için vücut, bu süreçte yabancı bir maddeye karşı savunma mekanizmalarını harekete geçirebilir. Bu da nakil edilen saç köklerinin kısa süreli olarak kafa derisinden dökülmesine sebep olur. Alttan yeni sağlam saçlar çıkar ve operasyon öncesi istenen sonuca ulaşılır.

Saç Ekiminden Sonra Yeni Ekilen Saçlar ve Eski Saçlar Dökülür mü?

Saç Ekiminden Sonra Mevcut Saçlar Neden Dökülür? Şok Dökülme Neden Yaşanır?

Şok dökülmenin nedenleri, vücudun bir stres tepkisi olarak yanıt verdiği travmatik bir deneyimdir. Bu deneyimlere örnek olarak şunlar sayılabilir:

  • Saçlı deriye yapılan cerrahi müdahale sonrası ortaya çıkan stres durumu,
  • Saç köklerine yeterli besin maddesi ve oksijen sağlanamaması,
  • İşlem sonrası yaralanan saç köklerinin kendini yenileme sürecinde yaşanan doğal bir süreç,
  • Saç ekimi sonrası kullanılan ilaçların etkisi,
  • Operasyon sonrası kullanılan şampuanların saç köklerinde oluşabilecek tahrişler nedeniyle dökülme yaşanması.

Şok dökülmenin miktarı saç ekimi tekniği, ekilen kök miktarı, sayısı, kişinin saç derisi kalınlığı ve işlemi yapan cerrahın tekniği uygulama becerisi ile yakından ilgili olup, artabilir veya azalabilir.

Şok dökülmenin geçme süresi kişiden kişiye fark etmesine rağmen genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzelir.

Ekilen saçların normal ve son halini alması yaklaşık bir yılı bulabilir. İyi sonuçlara ulaşmak sabır gerektirir. Bu süre hem işlemi yapan cerraha, hem de hastaya bağlı olarak uzayabilir, kısalabilir. Bu süreçte kişilerin doktor tarafından önerilen bakım ve ilaçları uygulamaları önemlidir.

Saç Ekiminden Sonra Ekilen Saçlar Nasıl Korunur?

Ekilen saçların korunması için ilk günlerde dikkatli olun. Saç ekimi operasyonundan sonra, saçlı derinin iyileşmesi ve saç köklerinin sağlıklı bir şekilde yerinde kalması için özen gösterilmesi gerekir. İlk günlerde saçlı deriyi tahriş etmeyecek bir şekilde yavaş hareket etmeniz gerekmektedir. Ayrıca operasyon sonrasında oluşabilecek şişlikleri önlemek için yastık kullanabilirsiniz.

Ekim yapılan bölgeyi temiz tutmak, saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için önemlidir. Operasyon sonrasında, doktorunuzun önerdiği şekilde ekim yapılan bölgeyi temizleyebilirsiniz. Bölgeyi temizlemek için özel olarak tasarlanmış şampuanları kullanabilirsiniz.

Operasyondan sonra, doktorunuzun önerdiği ilaçları doğru bir şekilde kullanmanızda fayda var. Doktorunuz, işlem sonrası yaşayabileceğiniz şişlik ve ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar önerebilir. Bunları kullanmanız tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası, en az 14 gün boyunca spor yapmamanızda fayda var. Spor yapmak istiyorsanız, doktorunuzla konuşarak ne zaman spor yapabileceğinizi öğrenin.

İşlem sonrası jöle, boya, kurutma makinası kullanılmamalıdır. Ayrıca iyi beslenme, sigara ve alkolden uzak durma, stressiz bir yaşam sürdürebilmek iyi bir sonuca varmayı kolaylaştırır ve varma süresini kısaltabilir.

Saç Ekiminden Sonra Yeni Ekilen Saçlar ve Eski Saçlar Dökülür mü?
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X