Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Anasayfa
  • Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Contents

Saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğu için öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, nerede ve nasıl yaptırılması gerektiği, kişilerin karşılaşabileceği durumlar ve olası risklerle ilgili geniş çaplı bilgi gerektiren bir alandır. “Saç ekimi yaptırmak istiyorum” diye düşünen insanların araştırma içine girerek ayrıntılı bilgi sahibi olması operasyonun sağlıklı sonuç verme olasılığını oldukça artırır. Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler; saç ekim teknikleri, saç ekim yaşı ve uygunluğu, kimlere saç ekimi yapılıp kimlere yapılmayacağı gibi başlıklar altında incelenebilir. Kliniğimizde saç ekiminin en güncel teknikleri uygulanmakta olup, bize ulaştığınız takdirde gerekli bütün bilgilendirmeler yapılacaktır. Eğer işlemin yapılmasına karar verdiyseniz saç ekiminden sonra ve saç ekiminden önce sahip olmanız gereken kritik bilgileri sizler için derledik.

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimlere Saç Ekimi Yapılabilir?

Cinsiyet fark etmeksizin 25 yaş üzerindeki sağlıklı her bireye saç ekimi yapılabilir. 25 yaştan önce saç ekimi tavsiye edilmediği gibi, 25-35 yaş arasında saç dökülmeleri devam eden kişiler de yine hekim önerisiyle saç ektirebilirler. Bu kişiler için doğru zaman uzman tarafından belirlenir. İşlem öncesinde yapılan testlerde herhangi bir problemi bulunmayan her hastaya saç ekimi uygulanabilir. Saç ekimi cerrahi bir işlem olduğu için öncesinde bir dizi test uygulanarak kişinin operasyona uygun olup olmadığı belirlenir. Saç ekimi için rezervasyon yaptırmak isterseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Kimlere Saç Ekimi Yapılamaz?

 

  • Kanser hastalarına saç ekimi yapılır mı?

Kanser tedavisi bitene kadar saç ekimi yapılamaz. İşlemin yapılması için öncelikle tedavilerinin bitmesi gereklidir.

  • Diyabet hastalarına saç ekimi yapılır mı?

Diyabet hastası olan kişilerin saç ekimi yaptırması hekim onayıyla olmalıdır. Donör saçların nakledileceği noktalarda yaralar oluşup şeker hastalığı nedeniyle iyileşmeler gecikebilir. Yine operasyon sırasında meydana gelebilecek kanamalar bu hastalar için risk teşkil edebilir.

  • Alerjisi olanlara saç ekimi yapılır mı?

Saç ekimi öncesinde uygulanacak solüsyonun içeriğine alerjisi olan kişilere saç ekimi yapılamaz. Alerjik bünyelerin herhangi bir işlem yaptırırken çok dikkatli olması gerekmektedir.

  • Yeterli donörü bulunmayan kişilere saç ekimi yapılır mı?

Kafasının arka tarafında yahut vücudunun herhangi bir bölgesinde donör olarak kullanılabilecek yeterli kıl kökü olmayan kişilere maalesef saç ekimi yapılamaz. Saç ekimi için yeterli kıl kökünüz olup olmadığının incelenmesi için doktorlarımızla online görüşme sağlayabilirsiniz.

  • Kan sulandırıcı kullanırken saç ekimi yapılır mı?

Kan sulandırıcı kullanan kişiler uygulama esnasında oluşabilecek kesik ve yaralar dolayısıyla saç ekimi yaptıramazlar. Şayet mümkünse kan sulandırıcı ilaç kullanmaya bir süreliğine ara vermeleri daha sağlıklı olacaktır. Elbette bunun kararını yine hekimler verebilir.

Saç Ekimi ve Sigara Kullanımı

Sigara kullanımının saç ekimine etkisi merak edilen hususlar arasındadır. Operasyondan bir hafta öncesinde başlayıp operasyondan bir hafta sonrasına kadar sigara kullanımına ara verilmesi tavsiye ediliyor. Kandaki oksijen miktarını azaltan sigara, hem saç köklerinin tutunma ihtimalini azaltıyor hem de kanda pıhtılaşmaya sebep olacağı için kanla beslenen köklerin yeteri kadar beslenememesine neden oluyor. Dolayısıyla sigara yasağına uyan hastalarda saç ekiminin daha sağlıklı sonuçlar vermesi kaçınılmaz. Sigara tiryakileri için bu yasağa uymak zor olsa da saç ekiminin sonucunda ulaşacakları hoş görüntü ve sağlıklı saçları düşünerek bir müddet sabırlı davranmaları önemli. Saç ekiminden sonra nelere dikkat etmelisiniz ve operasyondan önce ne gibi hazırlıklar yapmalısınız merak ediyorsanız yazımızın devamı sizin için faydalı olabilir.

Saç Ekimi ve Alkol Kullanımı

Alkol kullanımı da tıpkı sigarada olduğu gibi işlem öncesinde ve sonrasında tavsiye edilmeyen şeyler arasındadır. Kanda incelmeye sebep olan alkol, saç ekimi esnasında risk teşkil ettiği için bir müddet öncesinden başlayarak vücuda alınmaması gerekir. Saç ekimi sonrasında alkol kullanımı da baş dönmesi vs. gibi durumlar yaşanabileceği ve başı sarsıntılardan, darbelerden korumak zorlaşacağı için risklidir. Saç ekiminin sağlıklı bir netice vermesi için bir süre alkol alınmaması hasta için en iyisidir.

Saç Ekimi ve Cinsel İlişki

“Saç ekiminden önce cinsel ilişkiye girilir mi?” ve “Saç ekiminden sonra cinsel ilişkiye girilir mi?” soruları kimileri için gereksiz ve alakasız sorularmış gibi gözükse de aslında öyle değildir. Cinsel ilişki esnasında sarf edilen efor, vücut için hafife alınacak cinsten değildir. Bu efor vücutta spor etkisi gösterdiği için kanı incelterek sıvılaşmasına neden olur ve neticede saç ekim işlemi esnasında oluşabilecek kanamalar hasta için olumsuz sonuçlar doğurur.

Operasyon sonrasında ise ilişki esnasında kan akış hızının artması ve yeni ekilen köklere baskı yapması nedeniyle cinsel ilişkiden uzak durulması tavsiye edilir. Yine cinsel ilişki esnasında vücut terleyeceği için saç köklerini yerinden kaydırıp kopmalarına sebep olabilir.

Operasyona hazırlık sürecinde yapılması gereken diğer şeyleri de sitemizde bulabilirsiniz.

Saç Ekimi ve Güneşe Çıkmak

Saç ekiminden sonra başı korumak çok önemlidir. Güneş ışığı da bu süreçte uzak durulması gereken etkenlerden biridir. Güneşe maruz kalan saç köklerinde kabuklaşmalar olabilir ve bu kabuklar da sonrasında kalıcı izler bırakabilir. Yine aşırı sıcak terlemeye sebep olacağı için köklerde kaymalara neden olacaktır. Güneşe çıkması gerekiyorsa kişi bir şapka yardımıyla başı direkt gün ışığından korumalı ve saç köklerine itina göstermelidir.

Saç Ekimi ve Yüzmek

Yüzme aktivitesi diğer spor dallarında olduğu gibi vücutta kardiyo etkisi oluşturacağı ve kandaki basıncı artıracağı için saç ekiminden sonra tavsiye edilmez. Ayrıca suya giren saç kökleri ıslanıp zedeleneceği, yerinden oynayacağı için operasyondan sonra bir hafta kadar havuza veya denize girilmemesi daha sağlıklıdır.

Saç Ekimi ve Şapka Kullanımı

Saç ekiminden sonra şapka kullanımı çokça tavsiye edilen önlemler arasındadır. Şapka kullanıldığında güneş, yağmur, rüzgâr gibi dış etkenlerden korunurken enfeksiyon kapması vs. gibi tehlikeler de azalmış olur. Üstelik hastanın başını gizleyeceği için yaralı bir görüntüyle gezmekten de kurtarır.

Operasyon sonrası kullanılacak şapkanın bazı özellikleri olması gerekir. Yeni ekilen saç köklerinin hava alması gerektiği için delikli ve pamuklu kumaştan yapılmış olması, başı sıkmayacak kadar geniş fakat düşmeyecek kadar da dar olması, saç ekilen bölgeyi tamamen kapatıp temas etmeyecek kadar da yüksek olması, darbelere dayanıklı olması, terlemeye neden olmayacak bir yapıda olması bu özelliklerden bazılarıdır. Saç ekiminden sonra düzenli olarak şapka kullanan ve ekim bölgesinin bakımına önem gösteren kişilerin saç ekiminden maksimum fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

Operasyon sonrasında uygulanması gereken her şeye sitemizden ulaşabilir, saç ekimi konusunda yardım almak için bize ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X