Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var mıdır?

 • Anasayfa
 • Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var mıdır?

Saç ekimi yapmak için kesin bir yaş sınırı olmamakla birlikte genel kabul gören yaklaşım 18-75 yaş arasında uygulanmasıdır. Saç ekiminin gerçekleşmesi için saç ekim adayının saçlı deride yeterli miktarda donör saç folikülüne sahip olması gerekir. Saç ekimi ayrıca yaş, cinsiyet, ırk ve saç tipi gibi faktörlere de bağlıdır.

Saç dökülmesi hem erkekte hem kadında sık görülen bir durumdur. Tüm yaş gruplarında, kadınların %50’sinde, erkeklerin %60’ında saç dökülmesi yaşandığı tahmin edilmektedir. Erkeklerin yaklaşık üçte ikisinin 35 yaşından önce saç dökülmesi yaşadığı bilinmektedir.

18 yaşın altında kozmetik amaçlı işlem yapmak tıbbi olarak ve etik açıdan doğru olmadığı için saç ekimi yapılmaz. Ancak kaza, yanık gibi durumlarda oluşan saç kayıplarında çocukluk yaşlarında bile tedavi amacı ile saç ekilebilir.

Saç Ekimi İçin Kimler Adaydır?

Hangi yaşta olursa olsun saçınızın yoğunluğunda %50 azalma olmuşsa ve saçlı deriniz görünür hale gelmişse saç ekimi için iyi bir adaysınız demektir. Fakat saç ekiminde önemli kriter vardır o da ekim uygulanacak alanda tıbbi bir engel olmamasıdır. Saç dökülmesinin hızı, şekli ve nedenleri iyi değerlendirilmeli, altta yatan tıbbi bir durum varsa ortaya çıkarılmalı ve tedavi edilmelidir. Örneğin cilt rahatsızlığı, mantar, enfeksiyon vs. gibi hastalıklar varsa önce bunların tedavisi tamamlanmalıdır.

Saç ekimi için en uygun adayları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Androgenik Alopesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) problemini yaşayan kişiler.
 • Yaygın Saç Dökülmesi (Kadın Tipi Saç Dökülmesi) problemini yaşayan kişiler.
 • Yanık veya yaralanmalar sonucu kafa derisinde izlere sahip olan kişiler.
 • Kemoterapi, radyoterapi gibi bazı tıbbi tedavilerin sonucu saç dökülmesine sahip olan kişiler.
 • Kafa derisi hastalıkları sonucu, kırılgan saç yapısına sahip kişiler.
 • Genetik faktörler sonucu saç kaybı yaşayan kişiler.
 • Saç dökülmesi nedeniyle özgüven problemi yaşayan kişiler.
 • Saç ekimi öncesi yanlış tedavi yöntemleri deneyen ve saç kaybı yaşayan kişiler.
 • Psikolojik faktörler sonucu saç kaybı yaşayan kişiler.

Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var mıdır?

Saç Ekimi İçin Neden İleri Yaşları Beklemek Gerekir?

30 yaşından önce, özellikle 20’li yaşların başında, yani erken yaşlarda başlayan ve hızlı seyreden saç dökülmeleri estetik kaygılara ve özgüven sorununa yol açabilir. Bu durumda saç ekimi iyi bir seçenektir. Ancak erken yaşlarda başlayan bu dökülme saç ekiminden sonra da devam edebileceği için, saç ekimi sonrası ilerleyen yaşlarda dökülmeye devam eden saçların yerine tekrar ekim, ikinci saç ekim seansı, gerekebilir. Bu nedenle 20’li, yani erken yaşlarda başlayan dökülmeler için saç ekimi işlemi zamanlanması iyi yapılmalıdır.

Saç dökülmesi süreci yani yaş ilerledikçe, saç köklerinin ne kadar, neden zarar gördüğü ve nasıl bir saç modelinin oluşturulması gerektiği daha kesin bir şekilde belirlenebilir. Saçların seyrekleşmesi daha yaygın bir hale gelir. Bu sebepten, saç dökülmesinin ilerlemesini bekleyip saç ekimi yaptırmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Belli bir sağlık sorunu olmayan yaşlı bireyler de genç insanlar gibi saç ektirebilir ve iyi sonuçlar alabilir. Ancak, kişinin sağlıklı bir saç derisine ve yeterli miktarda saç köküne sahip olması gerekir. Yaşlı bireylerde, saç derisinde incelme ve saç köklerinin zayıflamış olma ihtimaline karşı işlem öncesinde detaylı bir muayene yapılması gerekir. Yeni tekniklerle ve becerili cerrahlar elinde yapılan saç ekimi operasyonları artık sıklıkla başarıyla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle yaşlılarda yapılan saç ekimi işlemlerinde daha farklı ve olumsuz etkileri yoktur.

Günümüzde artık, doğru teknikler kullanılarak becerikli cerrahlar elinde saç ekimi her yaşta güvenle yapılabilir ve çoğunlukla iyi sonuçlar alınır. Bu konuda en sağlıklı, en iyi sonucu almak için, ne zaman saç ektireceğinize güvendiğiniz hekiminiz ile iş birliği içinde karar vermelisiniz.

Saçlar kafa derisine nakledildikten sonra yaş ayırımı olmaksızın büyürler. Her zaman söylediğimiz gibi stres, sigara, alkol ve doğrudan güneş ışığından uzak durarak, doktorunuzun önerdiği şampuan ve bakım yöntemlerini kullanarak sağlıklı sonuçlara yardım etmelisiniz. Ayrıca, spor ve aşırı egzersiz de işlem sonrası birkaç hafta yapılmaması gereken aktiviteler arasındadır. İşlem sonrası saçlarınız dökülebilir, bu normal bir süreçtir. Ek olarak saçlarınızın uzaması birkaç ay sürebilir. Bu süreçte, sabırlı olmanız önerilir.

Daha fazla bilgi almak için, bizimle iletişime geçin.

Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var mıdır?
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X