Saç Ekimi Hakkında Çok Sorulan Sorular

  • Anasayfa
  • Saç Ekimi Hakkında Çok Sorulan Sorular

Saç ekimi, günümüzde saçları seyrelmiş, dökülmüş kişiler tarafından tercih edilen popüler bir tedavi yöntemidir. Ancak, bu prosedür beraberinde birçok soruyu ve endişeyi getiriyor. Bu nedenle, bu yazımızda saç ekimi hakkında çok sorulan sorulara cevap vereceğiz.

Contents

Saç Ekimi Nasıl Bir İşlemdir?

Saç ekimi hem kozmetik hem de tedavi amaçlı yapılan cerrahi bir işlemdir, tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi steril ortamlarda, cerrahi prensiplerle yapılmalıdır. Enfeksiyon, kötü yara iyileşmesi, nekroz, kanama gibi olumsuz durumlar için dikkatli yapılmalıdır.

Saç ekimi işlemi, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerin arasında FUE, DHI ve günümüzde artık kullanılmasa da FUT yöntemi bulunur.

FUE yöntemi, saç köklerinin tek tek alınması ve nakledilmesini içerir. Bu yöntem daha uzun süreli bir süreç gerektirir ve daha pahalı olabilir.

DHI yöntemi, özel bir alet kullanılarak saç köklerinin doğrudan nakledilmesini kapsar. Bu yöntemde, saç kökleri birtakım adımlardan geçirilmez bu yüzden daha hızlı bir işlem süresi vardır.

Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kesin bir yaş sınırı olmamakla beraber genel kabul gören yaklaşım 18-75 yaş arasında uygulanmasıdır. Fakat genç yaşlarda yapılan saç ekim operasyonunun, daha ileri zamanlarda tekrar saç dökülmesi görülebileceğinden tekrarlanması, ikinci saç ekim seansı, gerekebilir.

18 yaşın altında kozmetik işlem yapmak tıbbi ve etik olarak doğru değildir. Ancak kaza, yanık gibi durumlarda oluşan saç kayıplarında çocukluk yaşlarında bile tedavi amaçlı yapılabilir.

Sağlıklı yaşlı bireylerde de iyi sonuçlar alınır. Doğru ve uygun teknik kullanılarak, becerili cerrahlar tarafından yapılan ekimlerin sonuçları da gençler kadar başarılır.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hangi yaşta olursa olsun saçınızın yoğunluğunda %50 azalma olmuşsa ve saç deriniz görünür hale gelmişse saç ekimi için iyi bir adaysınız demektir. Ancak burada kişinin kendisini nasıl hissettiği de çok önemlidir. Saç dökülmesi ve seyrelmesi nedeni ile kişi özgüven sorunu yaşıyorsa saç ekimi yapılabilir. Fakat saç ekim operasyonu yaptırmadan önce, saç dökülmesinin nedeni, yaş, sağlık durumu, cilt tipi ve genel saç durumu gibi faktörlerin de değerlendirilmesi gerekir. Genel itibariyle saç ekim operasyonu için en iyi zamanlama, saç dökülmesi tamamen durduktan sonradır ancak bu herkes için geçerli bir kural değildir. Bazı durumlarda, saç ekimi daha erken bir zamanda da yapılabilir. Erken dönem saç ekimine karar vermeden önce, uzman bir doktorla iletişime geçmeniz önemlidir.

Saç ekimi, yılın herhangi bir zamanında yapılabilir fakat en uygun mevsim kış mevsimidir. Ancak, soğuk hava nedeniyle saç ekimi bölgesinde kan akışı azalabileceğinden iyileşme süreci yavaşlayabilir.

Yaz mevsiminde yapılan saç ekimleri, yaşanılan yüksek sıcaklık, nem  ve güneş ışığından dolayı saç dökülmesine neden olabilir ve iyileşme sürecini negatif yönde etkileyebilecek zararlara yol açabilir. Ayrıca terleme artar ve ter, saç ekimi bölgesindeki yaraların enfekte olmasına neden olabilir. Eğer yaz mevsiminde böyle bir operasyon geçirme kararı aldıysanız diğer mevsimlere kıyasla daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Saç Ekimi Hakkında Çok Sorulan Sorular

Saç Ekimi Kaç Kez Yapılabilir?

Saç ekimi işleminin tekrarlanabilirliği, birçok faktöre bağlıdır. Bireyin saç kalitesine, saç dökülmesinin derecesine ve cilt sağlığına bağlı olarak farklı sonuçlar verebilir. Saç köklerinin alındığı bölgede yani donör bölgede yeterli sayıda ve sağlıklı saç kökü olduğu sürece saç ekimi sayısında sınır yoktur. Ancak önerilen sayı en fazla 3 kezdir. Bu sayı donör bölgesinin kalitesine ve her seansta alınan saç sayısına göre değişebilir. Ayrıca saç ekimi tekrarlanabilir olmasına rağmen, işlemin ne kadar sıklıkla tekrarlanabileceği kişinin durumuna ve gereksinimine bağlıdır.

İkinci Seans Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç dökülmesinin oluşturduğu boşlukları doldurmak amacıyla saç köklerinin yerleştirilmesi bir, bazen de birden fazla seans içinde gerçekleştirilir. Ancak her seans arasında belirli bir süre olması gerekir. Bu süre, saç ekimi sonuçlarını değerlendirmek ve donör bölgelerin iyileşmesi için 8-12 aydır. Bu nedenle iki saç ekimi arasında ideal süre 8-12 aydır.

İlk seans, en çok saç köklerinin yerleştirildiği seanstır. İkinci seans genellikle daha az saç kökü transferinin gerçekleşmesiyle oluşur. Ancak, her kişinin ihtiyaçları farklı olduğundan, herkes için seans planı farklı olabilir.

 

Saç Ekimi Hakkında Çok Sorulan Sorular
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X