Saç Ekimi Kaç Kez Yapılabilir?

  • Anasayfa
  • Saç Ekimi Kaç Kez Yapılabilir?

Saç ekimi, saç kaybı problemiyle karşılaşan insanlar tarafından tercih edilen, kalıcı bir çözüm yoludur. İşlem, gerek görülen seyrek veya saçsız bölgelere yeni saç kökleri yerleştirerek gerçekleştirilir. Fakat her ne kadar kalıcı bir çözüm gibi gözükse de sonuç beklenildiği gibi olmayabilir veya zamanla yeniden saç kaybı yaşanabilir. Bu durumda ikinci bir saç ekimi operasyonu gerekebilir. Peki, saç ekimi işlemi kaç kez yapılabilir?

Saç köklerinin alındığı bölgede yani donör bölgede yeterli sayıda ve sağlıklı saç kökü olduğu sürece saç ekimi sayısında sınır yoktur. Ancak saç ekimi kaç kez yapılabilir sorusunun cevabı olarak, önerilen sayı en fazla 3 kezdir diyebiliriz. Bu sayı donör bölgesinin kalitesine ve her seansta alınan saç sayısına göre değişebilir.

 

Saç ekimi işleminde her seferinde donör bölgesindeki bir miktar saç kullanılır bu yüzden birden fazla saç ekimi işlemi yapıldığında donör bölgesinde kalıcı hasar oluşabilir. Bu durumu engellemek adına öncelikle uzman bir hekime başvurulmasına ve uygun bir değerlendirme yapılmasına ihtiyaç vardır. Saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkatli bir bakım yapılması gereklidir. Doktorun önerilerine uyulmasında fayda vardır. Ayrıca saç ekiminde en güçlü donör bölgesi kullanılmalıdır. Temel prensip çok kök almak değil, sağlıklı ve uygun sayıda kök nakletmektir. Birinci seansta en iyi sonucu elde ederken bile donör bölgeyi ilerki seanslar için korumalıdır.

İkinci seans saç ekiminde de şok dökülme olur. Bu kaygı uyandırmamalıdır. İkinci ekimden sonra saçların çıkması biraz daha uzun sürebilir.

Contents

Saç Ekimi İşlemi Sonrası İkinci Seansa Ne Zaman Gitmeliyim?

İkinci saç ekimi yapılıcaksa, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Saç ekim sonuçlarını değerlendirmek ve donör bölgesinde yeterli sayıda, sağlıklı saç kökünün olup olmadığını kontrol etmek için 8-12 ay süre gereklidir. Bu nedenle iki saç işlemi arasında ideal süre 8-12 aydır. Eğer donör bölgede yeterli saç kökü yoksa, ikinci bir saç ekim operasyonu yapılamaz.

Saç Ekimi Kaç Kez Yapılabilir?

Saç Ekimi İşlemi Sonrası İkinci Seans Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Saç ekimi işlemi sonrası ikinci seans gerektiren durumlar, birinci seansın tamamen başarısızlıkla sonuçlanmadığı ancak hastanın istediği sonucun tam olarak elde edilememesinden dolayı kaynaklanabilir. Saçsız bölgenin genişliğine göre ikinci seans saç ekimi gerekebilir. Çünkü bir seansta en çok alınabilecek saç kök sayısı 5000-6000’dir. Bu sayı ile geniş saçsız alanlarda ön bölgelere ekim yapılır. Kalan bölgelere ekim ikinci seansta yapılır.

İlk seansta ön bölgelere yoğunluk oluşturmak için ekim yapılır, tepe bölge ikinci seansa bırakılabilir. Tepe bölgesine yapılan ekim işlemi daha zordur. Çünkü alanın dik olması ve daha az damar bulunması nedeniyle kan dolaşımı daha güçsüzdür. Bunun için bu bölgeye ikinci seans saç ekimi gerekebilir.

Özellikle erken, 20’li yaşların başında başlayan saç dökülme problemlerine sahip kişilerde, yapılan saç ekiminden sonra doğal saç dökülmesi devam edebilir; ilerleyen yıllarda ikinci, hatta üçüncü saç ekimi yapılabilir.

İlk Seans Sonrası Saç Çizgisi Beklentilerimi Karşılamadı. İkinci Seansla Saç Çizgisi Düzeltilebilir mi?

İlk saç ekiminde uygun saç çizgisi yapılmaması ve kişinin bundan memnun olmaması da ikinci kez saç ekimi nedeni olabilir.  İkinci seans ekimle saç çizgisi daha uygun hale getirilebilir. Fakat, bu durumda öncelikle ilk operasyonun neden başarısız olduğunu analiz etmek, ikinci seans için planlama yapmak gerekir. İkinci seansa girmeden önce, kişinin gerçekçi beklentilerini doktoruyla paylaşması ve doktorunuzun sizinle fikir birliği yapması gereklidir. Ayrıca ilk seansta yapılan saç ekiminden sonra oluşan kötü izleri kapatmak için de ikinci seans ekim yapılabilir.

İkinci Seans Saç Ekimi, İlk Seansa Göre Daha mı Az Ağrılıdır?

Saç ekim işlemi, genellikle lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur ve her cerrahi işlemde olduğu gibi sonrasında ağrı hissedilebilir. İlk seans saç ekim işlemi, genellikle daha uzun sürer ve ikinci seans saç ekimine göre daha yoğun bir ağrı hissettirebilir. Çünkü ikinci saç ekimi işlemi, genel olarak daha kısa sürer ve daha az sayıda greft ekilir. Operasyon sonrası cerrahi bölgede oluşan şişlik ve morluklar da ikinci seans işlemi sonrasında daha az belirgin olur.

Özetle, genel olarak ikinci seans saç ekim işlemleri, ilk seansa kıyasla daha az ağrılı bir süreçtir. Bununla birlikte her hasta farklı olduğu için ağrı eşiği de değişebilir ve bazı hastalar ikinci seans sırasında daha da ağrı hissedebilirler. Böyle durumlarda en uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi ve ağrı kontrolü için doktor önerilerinin takip edilmesi gerekir.

 

Saç Ekimi Kaç Kez Yapılabilir?
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X