Saç Ekimi İşlemi İçin Hangi Anestezi Yöntemleri Kullanılır ve Bu Yöntemlerin Etkileri Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Saç Ekimi İşlemi İçin Hangi Anestezi Yöntemleri Kullanılır ve Bu Yöntemlerin Etkileri Nelerdir?

Saç ekimi esnasında kullanılan anestezi yöntemleri, hastanın konfor alanını bozmamak ve işlemi minimum ağrılı bir şekilde geçirmesini sağlamak konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzdeki tıp teknolojisi, hastaların bu süreci sanki şekerleme yapmış gibi bir operasyonla geçirmelerine olanak sağlamaktadır.

Saç ekim işlemi genellikle lokal anestezi altında gerçeklese de kimi zaman hastaların rahatlığı için sedasyon da uygulanmaktadır.

Lokal anestezi, saç ekim operasyonu boyunca işlem yapılacak bölgelerdeki acıyı, ağrıyı dindirmek ve hasta için rahat bir ortam sağlamak için kullanılır. Saç köklerinin toplanması ve ekilmesi esnasında kullanılır. Öncelikle saç köklerinin toplanacağı bölgeye uygulanır, ağrı duyusu kaybedilir. Bölgedeki greftler toplandıktan sonra ise ekim yapılacak bölgeye uygulanır. Bu bölgedeki ağrı duyusu da kaybedilip işleme başlanır.

İlaçlar uygulanırken 4 mm. Uzunluğunda enjektörler kullanılır ve bu iğneler cilde girerken minimum düzeyde bir rahatsızlık verir.

Sedasyonlu saç ekimi, saç ektirmek isteyen kişinin ameliyat veya iğne korkusu nedeniyle başvurduğu bir yöntemdir. Aynı zamanda kalp ve tansiyon hastalığı bulunan kişilerde de kullanılır. Sedasyonlu saç ekim yöntemi kullanıldıktan sonra hasta, operasyon sırasında hafif uyku halinde olur. Bu sayede hastalar işlem sırasında endişe, korku hissetmezler. Ek olarak, bu işlem sayesinde saç ekimini yapan ekip de rahat bir şekilde çalışabilir.

Genel anestezi, nadiren ve sadece özel durumlarda tercih edilir. Hasta herhangi bir sebepten dolayı çok endişeli ve stresli hissediyorsa kullanılabilir. Ancak, hastanın uzun süre uyutulması ve bilincini tamamen kaybetmesi nedeniyle saç ekim işleminde genellikle yapılması önerilen anestezi çeşidi değildir. İşlem esnasında birçok risk faktörünü beraberinde getirebilir. Bu yüzden, hasta ve cerrah tarafından uygulanıp uygulanmayacağı konusunun iyi bir şekilde değerlendirilmiş olması gerekir.

Saç Ekimi İşlemi İçin Hangi Anestezi Yöntemleri Kullanılır ve Bu Yöntemlerin Etkileri Nelerdir?

Contents

Sedasyonlu Saç Ekimi Nasıl Bir Süreçtir?

Anestezi hekimi tarafından hasta, sedasyon işlemi için uygun olup olmadığı konusunda muayene edilir. Daha sonra rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaç kombinasyonu, damardan hastaya verilir. İlaç etkisini gösterdikten sonra kişi bilinci açık bir şekilde uyku haline geçer. Bu esnada baş bölgesine lokal anestezi iğneleri yapılır. Lokal anestezi sayesinde saç ekim alanı uyuşur ve konsültasyonlar yapıldıktan sonra belirlenmiş olan, hastaya en uygun görülmüş saç ekim tekniği uygulanmaya başlar.

Saç Ekim İşlemi ve Saç Ekim Anestezisi Sonrası Süreç

Saç ekim işlemi sonrası anestezi etkisi geçtikten sonra hastanın iyileşme süreci başlar. Ameliyattan sonra birkaç gün içerisinde saç derisinde uyuşma hissi olabilir. Uyuşma hissi ve herhangi farklı bir rahatsızlık hissi bir süre sonra geçecektir. Hastadan hastaya değişse de genellikle uyuşma, 24 saat içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Kişinin anesteziye karşı vücudunun duyar seviyesine bağlı olarak bazı kişilerde anestezi ilacının etkisi uzun süre boyunca geçmeyebilir. Bu konuda endişeye kapılmadan doktorunuzla iletişim halinde kalmanız gerekir.

Bu süreçte hissedilebilecek herhangi bir ağrı kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir. Doktorunuza ulaşıp sizin için reçete ettiği ağrı kesicileri düzenli bir şekilde kullanmaya başlamanız tavsiye edilir.

Hasta, kısa bir süre sonra günlük işlerine dönebilir. Saç ekim işlemi sonrası dönemde hastalara ekilen saçların korunması ve enfeksiyon riskinin azalması adına doktorunun verdiği özel bakım önerilerine uymaları gerekir.

Saç Ekim Anestezisi Sonrası Tavsiyeler

  • Anestezi sonrası ilk birkaç saat dinlenmeyene özen gösterilmelidir. Bu, anestezi uygulanan bölgelerdeki ağrı ve rahatsızlıkların azalması konusunda yardımcı olur.
  • Kişinin başında anestezi etkisiyle bir uyuşukluk varsa, bundan rahatsızlık duyarak başına baskı uygulamasından kaçınılmalıdır.
  • Yan etki olarak kaşıntı, karıncalanma hissediliyorsa saç ekim bölgesine zarar vermemek adına her türlü temastan uzak durulmalıdır.
  • Anestezi sonrası normale dönme sürecini kısaltmak adına derin nefes alma gibi egzersizler yapılabilir.
  • Bol su tüketimine, oturma ve uyuma şekline dikkat edilmelidir.

Saç ekim işleminizi yapması adına kendinizi gönül rahatlığıyla Turkey Hair Academy doktorlarına emanet edebilirsiniz. Detaylı bilgi için, bize ulaşın.

 

Saç Ekimi İşlemi İçin Hangi Anestezi Yöntemleri Kullanılır ve Bu Yöntemlerin Etkileri Nelerdir?
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X