Saç Ekiminden Sonra Öncesinde Var Olan Saçlar Dökülür mü?

  • Anasayfa
  • Saç Ekiminden Sonra Öncesinde Var Olan Saçlar Dökülür mü?

Saç dökülmesi genelde vücudun normal bir işlevi olarak kabul edilir. Hatta günde yaklaşık 50-100 civarında saç dökülmesi gerçekleşir. Ancak, normal saç dökülmesi ile ekilen saç köklerinin dökülmesini birbirinden ayırt etmek gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Öncesinde Var Olan Saçlar Dökülür mü? 

Saç Ekimi Sonrası Saç Dökülmesi Normal mi?

Saç ekim işleminden sonra saç dökülmesi bir süre devam edebilir. Saç ekimi sonrası saç dökülmesinin normal bir durum olduğunu ve bu durumun vücudun saç ekimi esnasındaki travmaya bir tepkisi olduğunu unutmamalısınız. 

“Ani saç dökülmesi” olarak bilinen saç dökülmesi, saç ekim işleminden 1-2 hafta sonra başlar. Bu durum genelde operasyondan sonraki 1-3 aralığında devam eder. Bu süreçte ekilen saçların dökülmesi, ekilmemiş saçların dökülmesi ve donör bölgedeki saçların dökülmesi şeklinde 3 farklı saç dökülmesi meydana gelebilir.

Saç Ekiminden Sonra Mevcut Saçlar Neden Dökülür?

Saç kıllarının büyüme, geçiş ve dinlenme olmak üzere 3 farklı evresi vardır. Dinlenme aşaması, köklerin saçlarını döktüğü zamandır. Saç kılları ameliyatın travmasını takiben dinlenme evresine geçebilir. Saç ekimi ameliyatı sırasında saç kıllarının yaşadığı başlıca travmatik olaylar şunlardır:

  • Saç folikülünün kesilmesi ve kan kaynağından ayrılması
  • Saç folikülünün saç derisine yeniden implante edilmesi
  • Etraftaki saç kıllarının kesi ve anesteziden etkilenmesi
  • Ekilen saçların dökülmesi

Saç ekimi sonrası ekilen kökler ve ekilen saçlar 1-2 hafta yeni yerlerinde kalırlar. Bu dönemdeki foliküller dinlenme evresine geçer ve ardından saçları dökülmeye başlar. Bu ani saç dökülmesi, saç ekim işleminden 10 gün sonra başlayıp 12 hafta sonrasına kadar devam edebilir. Bu saç dökülmesi süreci ekilen saçların yeni saç serisine uyum sağlayamadığı anlamına gelmez. 

Bazı saç ekim işlemlerinden sonra transfer işlemi uygulanmayan saçların da döküldüğü görülebilir. Yeni ekilen saçlarınızın arasında çok sayıda ince veya minik saç kılı kalabilir. Öncesinde var olan bu saç kılları da iyileşme sürecinde dökülebilir. Transfer edilen saçlar gibi, ekilmemiş bu doğal saçlar da ameliyat travmasının ardından köklerinin dinlenme evresine geçmesi nedeniyle dökülebilir.

Ekilmemiş saçlardaki anı dökülme, ameliyattan 2 hafta sonra ortaya çıkabilir. Ancak bu durum aylar sonra da gerçekleşebilir. Bu saçlardaki dökülme çok nadir görülür ve dökülen tüm saçlar zamanla yeniden çıkar.

Saç Ekiminden Sonra Öncesinde Var Olan Saçlar Dökülür mü?
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X