Saç Ekiminde Hangi Bölgelerden Kök Alımı Yapılır? Verimliliği Nasıldır?

  • Anasayfa
  • Saç Ekiminde Hangi Bölgelerden Kök Alımı Yapılır? Verimliliği Nasıldır?

Saç ekimi operasyonlarında donör bölgeler ense, sakal, göğüs, sırt, bacak ve koldan oluşmaktadır. Donör bölge seçimi yapılacak saç analizinden sonra karar verilen bir durumdur. Kişiden kişiye farklılık gösteren kıl sıklığı, dökülme bölgesi, kellik bölgesi, kıl kalınlığı vb. özellikler ile en doğru tedaviyi seçmek gerekmektedir. Bu transfer işlemi saç ekimi operasyonunun en önemli adımıdır.

Saç Ekiminde Hangi Bölgelerden Kök Alımı Yapılır? Verimliliği Nasıldır?

Saç Ekiminde Kök Alma Süreci

İlgili bölgelerden, doktorlar tarafından en çok tercih edileni ensedir. Ense bölgesinin eksik kaldığı ve yetmediği zamanlarda diğer alanlar kullanılmaktadır. İnsan vücudunda ense harici bölgelerde bulunan kıl kökleri dökülmelerde çok dayanıklı bir roldedir. Bu rolün keşfedilmesi ile özellikle son dönemlerde bu operasyonlar için vücudun diğer bölgelerinde bulunan kıl kökleri sıklıkla kullanılmaktadır. Belirlenen donör bölgelerden alınan saç köklerinde FUE tekniği (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) kullanımı ile hiç saçı olmayan bireylere de işlem rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Operasyon öncesi hastalara tedavi sürecinin aşamalarından ve nihai sonucundan bahsedilmektedir.  Transfer işleminin ne kadar sürede kendini göstereceğinden ve istenilen şekle ulaşılacağından bahsedilir. Bu kısımda hastaların ense bölgesi hariç alınan kıllarda, saça özgü kalınlık ve yoğunluk olmayacağı bilgisi verilir. Ayrıca bu kök alımı yapılan kılların saç kadar hızlı uzamayacağı da bilinen bir gerçektir.

Bölgelere Göre Verimlilik Düzeyi

Operasyon verimliliği kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, işlem bölgesine göre de farklılık göstermektedir. Özellikle sakaldan alınan kıllarda da büyük bir oranda talebi karşılama durumu söz konusudur. Sakal bölgesi kılları saça göre daha kalındır. Ortalama bir saç telinin çap kalınlığı 0,04 ile 0,06 mm arasında değişmektedir. Sakalda ise bu ortalama 0,08 ile 0,1 arasındadır.

Yapılan operasyondan sonra, ek bir tedavi istenildiği takdirde vücuttan yapılan transfer bölgesinin onarımı 6 ay sürmektedir. 6 ay sonrasında tekrar aynı yerden ek işlem yapılması mümkündür.

Enseden alınan kökler, daha doğal bir görünüm elde etmek amacıyla, genellikle ön saç çizgisi hattında kullanılır. Fakat operasyon yöntemi hasta tercihine ve doktor önerilerine göre şekilleneceği için uygulamalarda farklılık olabilir. Aynı şekilde alınan sonucun verimlilik düzeyi de değişebilir.

Saç Ekiminde Hangi Bölgelerden Kök Alımı Yapılır? Verimliliği Nasıldır?
FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X