Donör Bölgesinden Kök Alımı Yaptıktan Sonra İz Kalır ve Seyreklik Olur mu?

  • Anasayfa
  • Donör Bölgesinden Kök Alımı Yaptıktan Sonra İz Kalır ve Seyreklik Olur mu?

Saç ekim işlemlerinde, saç köklerinin alındığı bölgeye donör bölge adı verilir. Modern saç ekimi teknikleri kullanılarak dahi saç ekimi sonrasında donör bölgede iz kalması kaçınılmazdır. Ancak, çoğu ameliyattan sonra yara izleri ve uzun iyileşme süreleri gibi sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. 

Saç ekim işlemi esnasında başınızın arka ve yan taraflarındaki donör bölgeden tek tek saç kökleri alınır. Sonuç olarak, her bir saç folikülünün çıkarıldığı donör alanda çapı bir milimetreden daha küçük olan küçük yara izleri meydana gelir. Ayrıca, saç köklerinde belli ölçüde seyreklik görülebilir.

Saç Ekimi Sonrasında Donör Bölgede Ne Kadar İz Kalır?

Saç ekimi ameliyatı, her bir saç folikülünün alınıp saçsız alanlara yeniden yerleştirilmesini kapsar. Saç köklerinin alındığı donör bölgedeki deri genelde 2-3 hafta içerisinde iyileşir. Fakat, saç köklerinin alındığı yerlerde 0.7-0.9 mm boyutlarında küçük izler meydana gelir.

Donör Bölgede İz Bırakmadan Saç Ekimi Mümkün mü?

Saç ekimi işlemi esnasında iz kalmaması mümkün değildir. Çünkü, bu işlemde her saç folikülünün etrafı ayrı ayrı kesilir. Bu nedenle iz kalması kaçınılmazdır.  Ancak tecrübeli bir cerrah tarafından bu izler mümkün olduğunca gizlenebilir.

Donör Bölgede Oluşan İzler Nasıl Gizlenebilir?

Saç ekim işlemi yapılırken donör bölge olan ense kısmından çok fazla saç kökü alınmaması ortaya çıkan izlerin gizlenmesi açısından çok önemlidir. Kafanızın arkasında bol miktarda saç bırakmak, kalan saçlarınızın uzamasına ve yara izlerini kapatmasına izin verir.

Saç ekimi ameliyatından yaklaşık 1 hafta sonra saç kılları donör bölgedeki izleri kapatabilecek uzunluğa ulaşabilir. Bu dönemde küçük noktalar halindeki izleri görmeniz oldukça zorlaşır. İyileşme süreci devam ettikçe yara izleri giderek daha az görünmeye başlar.

Saç ekimi için doğru cerrah seçimi donör bölgede oluşan yara izlerinin daha kısa sürede iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, işlem sonucunda bu bölgede kalan saç kılları arasında seyreklik oluşmaması ve yara izlerinin kolayca gizlenmesi için doğru tekniklerin uygulanması gerekir.

FİYAT SOR
Hemen Arayın: +90 533 051 42 11
X